Wymiana i regulacja zawiasów

W miarę użytkowania zarówno okna, jak i drzwi ulegają powolnemu zużyciu. Negatywny wpływ na profile te mają również zmienne czynniki atmosferyczne, czyli mróz, intensywne słońce, a nawet wiatr i deszcz. Cykliczna konserwacja okien i drzwi, regulacja, a niekiedy i wymiana zawiasów są czynnościami niezbędnymi, dzięki którym profile te zachowują swój świetny stan techniczny przez wiele lat i dużo rzadziej ulegają awariom. W ramach oferty zajmujemy się rzetelną oraz fachową regulacją zawiasów zarówno w okuciach okiennych, jak i drzwiowych. W razie konieczności wymieniamy te części na nowe.

Czym są zawiasy?

Zawiasy należą, tuż obok klamki oraz zamka w drzwiach, do grupy okuć budowlanych. Aby mogły one prawidłowo funkcjonować przez wiele lat, należy je co jakiś czas odpowiednio wyregulować. Zawiasy umożliwiają ruch skrzydła odpowiedniego profilu. Są to elementy, składające się z dwóch części, które połączone są ze sobą przegubowo. Jedna z nich montowana jest do skrzydła, a druga do ościeżnicy lub niekiedy bezpośrednio do wewnętrznej powierzchni otworu, np. drzwiowego.

Ponadto, zawiasy, podobnie jak inne okucia, spełniają funkcję zabezpieczającą okno. Chronią one przed włamaniem, ale także wypadnięciem okna lub drzwi z otworu. W przypadku okien i niektórych drzwi, np. balkonowych umożliwiają również mikrowentylację, dzięki czemu dochodzi do wymiany powietrza wewnątrz budynku.
Zawiasy odpowiadają również za prawidłową siłę docisku profilu do ościeża, natomiast dolne zawiasy decydują również o odpowiednim położeniu okna oraz drzwi.

Regulacja drzwi

W momencie, gdy drzwi zaczynają wyraźnie ocierać o posadzkę lub też skrzypieć, jest to znak, że należy dokładnie sprawdzić zawiasy i poddać je regulacji. Czynność tę przeprowadza się w pionie poprzez założenie podkładek pomiędzy trzpień zawiasu, a jego tuleję, wkręcając lub wykręcając zawiasy, w zależności od problemu. Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach wystarczy nieco naoliwić zawiasy, zwłaszcza gdy drzwi zwyczajnie skrzypią. Ocierające jednak o posadzkę skrzydło drzwiowe być może będzie wymagało natomiast wypoziomowania lub też uregulowania, czy wymiany zawiasów.

Regulacja okien

Okna narażone są na duże obciążanie związane z ich stałą pracą, jak również na niekorzystne warunki atmosferyczne, między innymi deszcz, wiatr, czy słońce. Z biegiem czasu przestają się one z łatwością zamykać oraz otwierać. Jest to znak, że należy niezwłocznie sprawdzić ich okucia, w tym zawiasy. Wymiana lub regulacja dolnych i górnych zawiasów pomoże odpowiednio dopasować skrzydło do ościeżnicy. Warto jednak pamiętać, że regulacji bardzo często będą wymagały również okucia umieszczone na skrzydle, co zapewni oknom odpowiedni docisk do ościeżnicy.

Pomoc sprawdzonej firmy

Jeśli zauważysz, że zawiasy, znajdujące się w Twoich oknach lub drzwiach nie działają odpowiednio, koniecznie skontaktuj się z naszą firmą, zatrudniamy fachową ekipę monterską, a także dysponujemy wolnymi terminami. Wymiana oraz prawidłowa regulacja okuć wymaga bardzo często odpowiedniego sprzętu oraz wiedzy. Nieumiejętne oraz samodzielne regulowanie zawiasów może doprowadzić do tego, że profile nie będą dokładnie przylegać do ościeżnicy i tym samym nie będą spełniać swojego zadania.

Zapraszamy do kontaktu.

Chcesz umówić się na naprawę okien lub drzwi albo uzyskać poradę?

Czekamy na Twój kontakt, nie zwlekaj! Zadzwoń pod numer 667-76-76-76 lub wyślij wiadomość na adres zuwkolacz@gmail.com. Wspólnie ustalimy rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb, abyś już wkrótce cieszył się oknami bez usterek.

Naprawa okien Gdańsk, Gdynia, Sopot i okolice – skontaktuj się już teraz!