> Regulacja-okien.html

Regulacja okien

Naprawa okien

 

W zamierzchłych czasach w Gdańsku istniała Gildia skupiająca mistrzów rzemiosła ciesielskiego produkujących i naprawiających okna. Rzemieślnik musiał zaliczyć odpowiednie nauki i wykazać się zdolnościami manualnymi, oraz posiadać wyobraźnie przestrzenną.

Gdańsk był tak ważnym miastem, że to do nas przybywali rzemieśnicy ze Szkocji i Holandii. Stanowili konkurencję zaniżającą ceny dla cechów Gdańskich. Mieszkali w dzisiejszej dzielnicy Stare Szkoty. Włodarze Gdańscy zarządzali kontrole na bramach miasta dla podmiejskich produktów.

Produkcją okien zajmował się cieśla- był to zawód określający elementy budynku na stałe przytwierdzone do jego konstrukcji. Stolarz zajmował się elementami wyposażenia takimi jak nazwa wskazuje- stołami i pozostałymi meblami. Cieśla musiał zaplanować wymiary, złącza ramiaków, wiedzieć gdzie dać bardziej żywiczne drewno. Ościerza łączono kołkami i klinami ręcznie struganymi. Okucia okienne były kute ze stali, a nie odlewane ze stopów aluminium. Wkręty były zwężające się na końcu i posiadające rowek w łbie na śrubokręt płaski. Już dawno niestety stosowane były ściemy. Na przykład gwoździe mocujące narożniki metalowe miały nacięcia na śrubokręt mające imitować wkręty.

W bogatej historii renowacji stolarki okiennej przez naszą firmę spotykalismy elementy zabytkowe tworzone przez dawnych fachowców.

 

 

 

Naprawa okna w Gdańsku

Na zdjęciu etykieta naklejona na futrynie drzwiowej w zabytkowym budynku Wrzeszcza. Opisuje drzwi wykonane w Fabryce Hermanna Schutta w Czersku.

 Renowacja okien drewnianych w Gdańsku

 

 Naprawa okien w Gdańsku

 

 

Następne metalowe logo ze Starej Oliwy z drewnianej zwijanej rolety. Roleta była wyprodukowana w Jalousie Fabrik Holzrouleaux Augusta Appelta w Bromberg- dzisiejszej Bydgoszczy.

Kultywując tradycję Gdańskich rzemieślników zajmujemy się naprawą starych i nowych okien często współpracując z zakładami w okolicznych miastach. Idziemy z duchem czasu odnajdując się w oknach PCV wszystkich producentów. Potrafimy zaadaptować nowe okucia i szyby do zabytkowych okien i drzwi.