06.12.2019
Drażni Cię potrzeba ciągłego utrzymywania okien w czystości? Masz dość mycia szyb po każdym deszczu i żmudnego usuwania zacieków? Sprawdź, czym są szyby samoczyszczące i dlaczego powinieneś w nie zainwestować.
Okna z powłoką samoczyszczącą są odpowiedzią twórców nowoczesnych technologii na problem stale brudnych okien. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu promieni słonecznych oraz opadów deszczu.
Szyby tego typu opierają się w pierwszej kolejności na wykorzystaniu zjawiska fotokatalizy. Dzięki pokryciu ich zewnętrznej powierzchni specjalną powłoką powstające na niej zanieczyszczenia organiczne rozkładają się w kontakcie z promieniami słonecznymi, co ułatwia ich usunięcie.
Szkło samoczyszczące ma właściwości hydrofilne. Oznacza to, że rozłożony pod wpływem fotokatalizy brud zmywa się z jego powierzchni podczas opadów atmosferycznych. Dzieje się tak dzięki specjalnej strukturze szyb, która sprawia, że krople deszczu rozlewają się na niej, tworząc cienką równomierną powłokę bez zacieków. Są jednak sytuacje, kiedy to będzie trzeba działać na własną rękę, np. usuwając z takich szyb naklejki. Jak to zrobić? O tym pisaliśmy w artykule http://www.naprawa-okien.com/blog/artykuly/jak-i-czym-usunac-naklejke-z-szyby-okiennej-oraz-pozostalosci-kleju!
Odpowiedź na to pytanie jest krótka – wszędzie. Szkło samoczyszczące ani odrobinę nie różni się wizualnie od zwykłych szyb, a jego montaż również nie jest odmienny. Jego transparentność jest nieograniczona, dzięki czemu może z łatwością znaleźć się w pojedynczym oknie, jak i w szybach zespolonych.
Obecnie rozwiązanie to znajduje zastosowanie głównie w dużych i wysokich budynkach z obszernymi przeszkleniami, czyli np. w biurowcach i budynkach leżących w uprzemysłowionych terenach, gdzie powierzchnie te łatwo brudzą się pod wpływem zanieczyszczeń w powietrzu.
Nie ma najmniejszych przeszkód, aby stosować tę technologię również na mniejszych przestrzeniach, np. w prywatnych mieszkaniach i domach. Bez problemu można zakładać je w zwykłych oknach ściennych, drzwiach balkonowych, ścianach oranżerii, czy w oknach dachowych, gdzie są szczególnie przydatne ze względu na trudny dostęp podczas mycia.
Przeglądając opinie na forach internetowych, można natknąć się na szereg pozytywnych opinii użytkowników szyb samoczyszczących. Choć zdarzają się i maruderzy, to przecież wiele zależy tu od producenta i ceny. Warto jednak pamiętać, że powłoka zaczyna właściwie działać dopiero kilka dni po zamontowaniu.
Niewątpliwie najoczywistszą zaletą szyb samoczyszczących jest oszczędność czasu. Naturalnie trzeba czasem je myć, gdyż na ich powierzchni osadzają się też trudne do usunięcia zabrudzenia. Jednak czynność tę powtarza się znacznie rzadziej niż w przypadku zwykłych przeszkleń. Samo czyszczenie i konserwacja również są mniej czasochłonne, gdyż brud nie przywiera tak mocno do ich powierzchni.
Para wodna nie osiada na tych przeszkleniach tak intensywnie, jak na zwykłych oknach dzięki powłokom fotokatalitycznym. Z kolei podczas deszczu krople znacznie szybciej spływają po ich powierzchni. Powoduje to zwiększenie widoczności podczas niepogody. Zaleta ta sprawdza się zwłaszcza w miejscach, gdzie okna narażone są na silne działanie czynników atmosferycznych.
Szyby samoczyszczące są więc uniwersalnie dobrym rozwiązaniem, zarówno w miejskich biurowcach, jak i prywatnych budynkach. Warto w nie inwestować zwłaszcza tam, gdzie okna narażone są na naprzemienne oddziaływania słońca i deszczu. To sprawia, że nadają się doskonale do wykorzystania w naszym klimacie, znanym z kapryśnej pogody.