05.05.2025
Okna trzyszybowe to świetne rozwiązanie, dzięki któremu możesz liczyć na lepszą izolację termiczną. Składają się bowiem z trzech tafli szkła i mają dodatkową komorę. Ta wypełniona jest gazem szlachetnym. Termoizolacja jest więc tutaj na bardzo wysokim poziomie. Nie oznacza to jednak, że rozwiązanie to ma same plusy. O czym zatem pamiętać, wybierając okna trzyszybowe? Wady takiej stolarki znajdziesz w tym artykule. Sprawdź je!
Choć okna trzyszybowe zapewniają doskonałą izolację cieplną, a do tego skutecznie redukują hałas z zewnątrz, nie są idealnym rozwiązaniem dla każdego. Zanim zdecydujesz się na ich montaż, poznaj ich wady.
Trzy tafle szkła to automatycznie większa masa całej konstrukcji. Jeśli planujesz zatem wymienić stare okna na nowe, musisz upewnić się, że rama okienna oraz mury są w stanie utrzymać ten ciężar. W przeciwnym razie może dojść do szybkiego zużycia zawiasów lub odkształceń w ramie. Zanim kupisz takie okna, skonsultuj się więc z fachowcem. Ten da Ci pewność, że Twoje ściany i konstrukcja są gotowe na taki ciężar.
Okna trzyszybowe są bardziej szczelne – to fakt, który działa na ich korzyść zimą. Latem może jednak stać się to problemem. Gorsza wentylacja oznacza ryzyko pojawiania się wilgoci, a co za tym idzie – także i pleśni. Dlatego też pamiętaj, aby wybierając okna trzyszybowe, zadbać o dobrą cyrkulację powietrza. Świetnie sprawdzą się do tego m.in. nawiewniki okienne. Nie zapominaj też o wietrzeniu mieszkania, również w okresie jesienno-zimowym.
Nie da się ukryć, że okna trzyszybowe są droższe niż tradycyjne modele dwuszybowe – średnio o ok. 25%. Różnica w cenie ogólnej może być zatem dość pokaźna, zwłaszcza jeśli planujesz wymianę większej liczby okien. Warto jednak niekiedy spojrzeć na to jak na inwestycję długoterminową. Lepsza izolacja oznacza w końcu niższe rachunki za ogrzewanie. Przemyśl, po ilu sezonach koszt się zwróci.
Choć może to brzmieć paradoksalnie, okna trzyszybowe mogą parować częściej niż dwuszybowe. Ich doskonała szczelność sprawia bowiem, że wilgoć z wnętrza nie ma jak się ulotnić. Jeśli więc zauważysz skraplanie się wody, to znak, że wilgotność w domu jest zbyt wysoka. Wtedy warto zainwestować w pochłaniacz wilgoci lub zadbać o lepszą wentylację pomieszczeń.
Jeśli chodzi o okna trzyszybowe, wady tego rozwiązania spowodowane są głównie ich konstrukcją. Rozważając takie rozwiązanie, pamiętaj zatem, że trzy tafle szkła i dodatkowe powłoki mogą nieco ograniczyć ilość światła wpadającego do wnętrza. Dla większości osób różnica jest niemalże niezauważalna. Jeśli jednak masz ciemne pomieszczenia lub mieszkanie od strony północnej, może mieć to spore znaczenie. Wtedy warto rozważyć okna z większą powierzchnią szyby lub cieńszymi ramami.
Wiesz już, czy w Twoim przypadku dobrym rozwiązaniem będą okna trzyszybowe? Wady tego rodzaju stolarki nie są wyjątkowo uciążliwe, jednak warto mieć je na uwadze. Zanim podejmiesz decyzję, dokładnie przeanalizuj więc swoje potrzeby i warunki techniczne budynku. Dzięki temu unikniesz rozczarowań i wybierzesz stolarkę, która naprawdę się opłaci.