28.06.2019
Regulacja, konserwacja i regularne mycie okien znacznie wydłużą ich żywotność. Również remont przeprowadzany z należytą starannością pozwala dłużej cieszyć się perfekcyjnie gładką i nieuszkodzoną szybą. Jakie produkty pomagają zadbać o okna? Kiedy i jak należy ich używać?
Płyn do mycia szyb to najskuteczniejszy i najpopularniejszy środek do czyszczenia okien. Należy stosować go podczas odpowiednich warunków pogodowych. Jest to ważne, ponieważ w czasie mrozu szkło w kontakcie z ciepłą wodą łatwo może pękać. Z kolei przy zbyt silnym słońcu woda szybko wysycha, pozostawiając smugi na powierzchni okna. Dobry preparat nie tylko skutecznie czyści szklaną powierzchnię i nie pozostawia śladów, ale też wykazuje właściwości szybkoschnące oraz ma przyjemny, niedrażniący zapach. Kupując płyn do mycia szyb najlepiej wybrać produkt o właściwościach antystatycznych, opóźniających osadzanie kurzu. Alternatywą dla płynu jest pianka, która dozowana jest na mniejszą powierzchnię i wolniej spływa. Gdy płyn niestety nie zadziała, możemy również posłużyć się kilka domowymi środkami czystości. Jakimi? Sprawdź, czytając http://www.naprawa-okien.com/blog/artykuly/plamy-na-szybach-okiennych-jak-je-usunac!
To nic innego, jak bezsilikonowy olej o płynnej konsystencji, pełniący funkcje czyszczące i odrdzewiające. Należy stosować go minimum raz do roku, jesienią, choć zaleca się użycie dwukrotne, także wiosną. Jego zadaniem jest ochrona przed korozją i zapobieganie tarciu, które mogłoby doprowadzić do przedwczesnego zużycia okuć. Preparat ten nadaje się też do smarowania klamek, zamków drzwiowych, sprężyn, przegubów, prowadnic i zawiasów. Nie należy zastępować go nigdy mleczkami czyszczącymi ani środkami chemii gospodarczej, gdyż te mogą łatwo uszkodzić powłokę antykorozyjną.
Spray pozwala zachować sprężystość uszczelek i chroni je przed pęknięciami. Jego stosowanie jest niezwykle ważne, gdyż uszkodzone uszczelki łatwo przepuszczają powietrze, co może dać się we znaki zwłaszcza porą zimową. Sprayu używa się dwa razy do roku. Należy nakładać go miejscowo przy pomocy ściereczki. Daje to znacznie lepszy efekt niż pryskanie. Kilka minut po użyciu można sprawdzić jego działanie, delikatnie uciskając gumę. Ważne jednak, aby przed nałożeniem go dokładnie wyczyścić uszczelki z kurzu i innych zabrudzeń.
Klucz imbusowy, nazywany też inbusowym lub potocznie ampulowym to narzędzie o szerokim zastosowaniu, którego używa się m.in. do regulacji okna. W dolnej części zawiasu pod osłonką znajduje się śruba regulacyjna. Należy usunąć ją i za pomocą klucza dokręcić lub odkręcić jej główkę, ustawiając wysokość skrzydła. Aby dokonać regulacji pod innymi kątami, trzeba zrobić dokładnie to samo, ale przy otwartym oknie. Pierwszej regulacji dokonuje się niedługo po montażu okien. Kolejne są wykonywane najczęściej przed zimą, w celu uszczelnienia lub w lecie dla zwiększenia przepływu powietrza.
Szpachelka służy do podważania i wyjmowania listew przyszybowych. Nadaje się też do skrobania pozostałości farby i kitu, krojenia spoin silikonowych oraz oczyszczania rur. Jest pomocna zarówno podczas zeszklenia, jak i rozeszklenia. Jedna z jej krawędzi jest zaokrąglona, co uniemożliwia uszkodzenie szkła podczas pracy. Najczęściej używana jest podczas wymiany okien i szyb, nie tylko przez specjalistów, lecz także osoby, chcące samodzielnie dokonać demontażu. Kupując szpachelkę, należy zwrócić uwagę, z jakich materiałów została wykonana. Ostrze powinno być ze stali nierdzewnej, a rękojeść musi być pokryta gumą i oczywiście dobrze leżeć w ręce, aby móc wykonać pracę najwygodniej, nie ryzykując uszkodzeń szkła.