> Porady.html

Porady Renowacja Okien

 

 

Okno PCV nie zamyka się ? Nie kombinuj- dzwoń do nas.

Za dojazd w Trójmieście nie pobieramy opłat.


www.naprawa-okien.com/blog/artykuly/jak-zabezpieczyc-okna-przed-zima

 

 Schemat postępowania przy awarii okna:

 

Schemat postępowania naprawy okna krok po kroku

 Naprawa Okien Gdańsk

 

 

 Na co zwrócić uwagę przy oknach ?

1. Górny zawias

Uszkodzony zawias górny drzwi balkonowych

 

Czasami tak jak na zdjęciu poluzują się wkręty mocujące- fabrycznie wkręcono tylko 2 zamiast czterech, w tym jeden nie dochodził do profilu metalowego i to on całkowicie wyszedł.

Górny zawias

 

Inną usterkę można poznać bez otwierania okna .Z zawiasu może wystawać od dołu trzpień metalowy .Może oznaczać to ,że wysunął się pod wpływem zużycia lub braku blokady .Mógł też nie być dokładnie wbity od początku .Należy go dobić i sprawdzić gdyż może się zdażyć, że wypadnie całkiem i wtedy skrzydło może wypaść z futryny ! 

 

2. Dolny zawias

Dolny zawias okna PCV

Może okazać, że skrzydło z oporem otwiera się nawet nie hacząc o futrynę. Może to oznaczać zapieczenie się trzpienia zawiasu. Grozi to jego złamaniem w trakcie otwierania okna i wypadnięciem skrzydła. Należy go próbować uruchomić preparatem penetrującym, lub wymienić na nowy. Po złamaniu zawiasu bywają telefony w stylu: Niech pan przyjedzie szybko, bo my z córką okno trzymamy.

4. Zbyt swobodna praca klamki

     Zdarza się, że drzwi balkonowe ciężko się zamykają. Coraz ciężej przekręcić klamkę, nie dochodzi do pionu, po czym nagle przekręca się poza normalny zakres i mechanizm zasuwnicy przestaje reagować na ruchy klamki. Najprawdopodobniej uszkodziło się gniazdo zasuwnicy. Pękła obudowa obejmująca kółko zębate, które przesuwa ruchem posuwisto- zwrotnym listwę zasuwnicy.

Jest to czasami połączone z dźwiękiem upadku części metalowej obudowy wewnątrz skrzydła. naprawa okien

Najlepiej w takim przypadku jeżeli to jest możliwe zamknąć, lub przymknąć okno i zadzwonić po serwis. Utrudnione zamknięcie będzie jeszcze możliwe gdy klamką będziemy napierali w stronę krawędzi zewnętrznej skrzydła- wtedy ząbki kółka mimo braku prowadzenia trafią na prostokątne wyfrezowania na listwie i zamkną drzwi balkonowe.

Można zabezpieczyć okno taśmą klejącą, fotelem itp. Nasz serwis po przybyciu wymieni gniazdo, lub zasuwnicę.

Awarie tego typu najczęściej dotyczą drzwi balkonowych, lub okna w kuchni, ponieważ są one najczęściej używane.

 

 

5. Pękanie szyb

wymiana szyb

Szyba w oknie może pęknąć od różnicy temperatur, uderzenia przedmiotem twardym lub od wad ukrytych niewidocznych pod listwami.

Pęknięcie od temperatury charakteryzuje się krzywoliniowym kształtem i przebiega od jednej do drugiej krawędzi bez odnóg bocznych. Pęknięcia te powstają często po zasłonięciu okna poduszką, maskotką, grubą roletą w nasłonecznione dni. Pęknięcie pojawa się w warstwie szyb od wewnątrz pomieszczenia. Pęknięcia w zewnętrznej tafli szkła krzywoliniowe powstają od mrozu- zdarza się to rzadko.

Pęknięcie od uderzenia ma kształt wieloliniowy- odcinki proste z początkiem w miejscu uderzenia. Może być, że fragmenty szyby zespolonej spadną do wewnątrz komory. W przypadku uderzenia małym przedmiotem zdażają się małe otwory w szybie bez pęknięć bocznych- np wiatrówka.

W przypadku wad ukrytych są odpryski na ścianie bocznej szyby, które nawet po kilku latach są widoczne - są to wtedy proste linie od jednej do drugiej krawędzi szyby.

Podobne pęknięcia mogą powstać w wyniku naprężeń - pracy budynku, lub dotknięcia szyby wkrętem metalowym w profilu pcv.

 

 

6. Regulacja okien

Regulację należy przeprowadzić odpowiednim kluczem imbusowym. Ważna jest jego jakość- zbyt miękki metal ześlizguje się uszkadzając zawias jak wiertło. Regulacja okien jest skomplikowanym procesem i warto powierzyć ją profesionalistom. Współczesne okna mają dużo możliwości regulacji. Zawias dolny i górny można regulować w trzech płaszczyznach. Kręcenie jedną śróbą regulacyjną przestawia położenie wszystkich zaczepów. Przy zbyt mocnym przekręcaniu w górę może nawet pęknąć szyba od naprężeń. Regulację należy tak przeprowadzić, aby klamka przekręcając grzybki dociskowe w krańcowym położeniu umieściła całą średnicę grzybka za zaczepem, gdyż tylko takie położenie gwarantuje pełne zamknięcie okna. Ustawiając zawias dolny zbyt wysoko można spowodować, że grzbki tylne ledwie będą zahaczały o okucia przez co z tyłu okna powstaną nieszczelności.

Docisk skrzydła o 1-2 mm powoduje powrót szczelności przy zachowaniu starych uszczelek i skrzydło, które przwie cały czas jest zamknięte nie obciąża dolnego i górnego zawiasu.


naprawa okna

 

 

 

 

  www.naprawa-okien.com/blog/artykuly/jak-rozpoznac-zepsuty-zawias-w-oknie

 Latem, gdy panują bardziej komfortowe warunki atmosfryczne warto przyjrzeć się uszczelkom okiennym. Wkładając cienką kartkę papieru między skrzydło, a futrynę okna plastikowego i zamykając okno sprawdzamy, czy można ją swobodnie wyjąć. Gdy wyciągasz ją bez wysiłku należy zwiększyć docisk na okuciach, lub zmienić uszczelki na nowe.

 www.naprawa-okien.com/blog/artykuly/jak-zabezpieczyc-okna-przed-zima

Gdy szyba w oknie plastikowym lub drewnianym po umyciu pozostaje zabrudzona, a zacieki lub zamglenie pozostaje wewnątrz niedostępnej przestrzeni międzyszybowej, to jedyne wyjście- wymiana szyby na nową zespoloną, wypełnioną argonem. Zamglenie będzie postępowało coraz bardziej, a oprócz słabej widoczności szyba straciła parametry izolacyjne.

Jak zmerzyć szybę w oknie PCV? Większość szyb w oknach ma grubość pakietu 24 mm. Dwie szyby 4 mm i ramka aluminiowa 16 mm. Wymiary zewnętrzne można oszacwać bez demontażu listew. Łączenie- szczelina między listwą, a profilem wyznacza prostokąt i od jego wymiarów odejmujemy po 8 mm. Wychodzi nam wymiar szyby. Oczywiście są wyjątki i dlatego można oszacować wymiary obserwując ile jest schowana ramka aluminiowa wewnątrz profilu i dodać do tego wymiaru 20 mm- 10 mm to grubość niewidoczna zewnętrzna ramki z silikonem.

Cały ten proces pomiaru ma sens gdy profil jest typowy. Możemy to poznać otwierając okno. Krawędź profilu futryny jest wtedy najbardziej wystającym fragmentem profilu. Gdy coś wystaje dalej np występ z uszczelką, to jest nietypowo i lepiej samemu nie ryzykować z pomiarem.

Zdażają się profile na pakiet szybowy 20 mm, 24 mm, 30 mm i specjalne np na szyby 4/16/4/16/4. Częstość występowania można oszacować 95% - 24 mm, 2% 20 mm, 2% 30 mm i 1% szersze profile, które zdażają się coraz częściej- najlepsze parametry izolacyjne.

Czasami wymiar szyby jest podany na ramce aluminiowej czarnym kropkowanym drukiem.

Jak poznać grubość szyby? Gołym okiem się tego nie zobaczy. Szyba, która ma grubośc 10 mm wygląda jakby miała 2 mm. Test można przeprowadzić pukając w szybę palcem. Szyba im grubsza tym dźwięk bardziej głuchy. Szyby klejone antywłamaniowe wydają dźwięk jakby były z plastiku, przy czym szyba P4 ma efekt lepszy niż P3. Szyby antywłamaniowe P4 można poznać po tym, że jeżeli okna mają poniżej 15 lat ( najprawdpodobniej profil do szyby 24 mm), to ramka ma nie 16 mm, ale 10 mm. Wymiar ten można oszacować patrząc od strony wnętrza pomieszczenia.

 www.naprawa-okien.com/blog/artykuly/naprawa-rozszczelnionych-szyb-zespolonych-czy-jest-mozliwa

www.naprawa-okien.com/blog/artykuly/regulacja-okien-pcv-lato-zima

 www.naprawa-okien.com/blog/artykuly/zabezpieczenia-przeciwwlamaniowe

www.naprawa-okien.com/blog/artykuly/nawiewniki-okienne-a-wilgoc

www.naprawa-okien.com/blog/artykuly/na-czym-polega-renowacja-okien-drewnianych

 www.naprawa-okien.com/blog/artykuly/usterki-mechanizmu-okna-uchylnego